Przed spływem

Przed spływem – czyli bezpieczeństwo i komfort

Zanim wyruszycie kajakiem czy pontonem na szlak wodny, warto się do tego odpowiednio przygotować. Jeśli korzystacie z własnego sprzętu, zawsze warto sprawdzić czy nie uległ uszkodzeniu w transporcie. Jeśli korzystacie z usług lokalnych wypożyczalni, też zwracajcie uwagę, czy
oddany pod Waszą opiekę sprzęt nie jest uszkodzony. Przedstawiciele wypożyczalni udzielą Wam odpowiedniego instruktażu na temat umówionej trasy spływu, obsługi wypożyczonego sprzętu oraz wskazówek na okoliczność sytuacji awaryjnych (nie przewidziane zjawiska pogodowe, wodowanie za burtą czy inne). Sporo wskazówek na temat poszczególnych odcinków omawianego tu szlaku wodnego znajdziecie na naszej stronie. Jednak pamiętajcie, że rzeka, to miejsce dynamicznie się zmieniające. Każdy przybór wody może wpływać na charakter koryta i przebieg głównego nurtu. W korycie mogą pojawić się dodatkowe przeszkody (jak choćby zwalone drzewo) lub zapoczątkowane mogą zostać jakieś prace inżynieryjne lub inne – dlatego zawsze polecamy szukać aktualnych informacji. Dobrą skarbnicą będzie nasza strona www,
lokalne wypożyczalnie organizujące spływy rzeczne po Poprad, a także wędkarze.

Po Waszej stronie pozostaje rozsądek w zachowaniu się na wodzie i pokora wobec sił natury!

Poniżej podpowiadamy co warto ze sobą zabrać i o czym pamiętać, by jedyną troską podczas spływu była szerokość Waszego uśmiechu, niezapomniane chwile relaksu i bezpośredni kontakt z przyrodą.
Odzież – oczywiście KAMIZELKA: ratunkowa dla osób nie umiejących pływać i dzieci lub asekuracyjna dla tych, którzy pływać umieją. Dobrze, gdy kamizelki mają pas krokowy, który zabezpiecza nas przed zasłonięciem oczu w wodzie i tym, że z niej wyskoczymy.
OCZYWIŚCIE, BEZWZGLĘDNIE MUSIMY MIEĆ JĄ NA SOBIE – POŁOŻONA Z BOKU NAM NIE POMOŻE!!!
Pozostała odzież:
lekka, szybkoschnąca, nie krępująca ruchów, dostosowana do warunków pogodowych. Jeśli aura jest niestabilna, mogą wystąpić opady, warto przygotować się na zmienne warunki pogodowe i nieprzewidziane sytuacje. Zabierzcie kurtkę przeciwdeszczową i coś na przebranie do szczelnego worka żeglarskiego/”beczki”. W słoneczne dni warto wziąć lekką czapkę z daszkiem w jasnych kolorach odbijających promienie słoneczne, również okulary przeciwsłoneczne to dobry pomysł by mieć ze sobą. Takie polaryzacyjne, dodatkowo niwelować będą jasne refleksy odbijanego światła od powierzchni wody. Pamiętajcie, by okulary zaopatrzyć w gumkę/sznureczek, tak by przy
jakiejś nie przewidzianej sytuacji nadal pozostały z nami.
Obuwie: polecamy takie, które stabilnie trzyma się stopy, dobrze chroni jej obrzeża i palce. Kamienie w rzece mogą być ostre, śliskie i czasem na dnie możemy trafić też na gałęzie czy zanieczyszczenia antropogeniczne (np. szkło, puszka itp.), a może zdarzyć się tak, że trzeba będzie przeciągnąć sprzęt po płytkim odcinku lub zrobić przenoskę. Zwykłe klapki, potrafią utrudnić zadanie, a czasem rozstać się z nami, uciekając z nurtem rzeki.
D
okumenty: zawsze pamiętajcie by je zabezpieczyć przed wodą oraz tak je przechowywać, by podczas najbardziej nieprzewidzianej sytuacji pozostały z nami.
Telefon: warto mieć ze sobą w ramach środków bezpieczeństwa, by w razie potrzeby móc wezwać pomoc oraz by dokumentować niezapomniane chwile i widoki. Odpowiednio zabezpieczamy go przed wodą oraz niekontrolowanym wodowaniem (np. etui ze sznureczkiem na dłoń/szyję).
Środki medyczne, kosmetyki, repelenty: pamiętajcie o lekach, które musicie zażyć (np. diabetycy), repelentach na komary czy meszki oraz kosmetykach z filtrami UV – słonko również w chłodne dni potrafi ładnie „przypiec”, a chłodzące walory wody mogą zatracić naszą czujność, jeśli chodzi o zabezpieczenie skóry przed promieniami słonecznymi. Warto wziąć podstawowe środki opatrunkowe, na wypadek jakiegoś skaleczenia.

Alkohol i inne środki odurzające – KATEGORYCZNIE NIE WOLNO BYĆ POD WPŁYWEM WSZELKICH SUBSTANCJI ODURZAJĄCYCH LUB ALKOHOLU – jeśli zamierzamy pływać po rzece czy innym zbiorniku wodnym. Również zażywanie ich podczas spływu może mieć tragiczne skutki – Poprad, jak każda inna rzeka czy zbiornik, potrafi być bezlitosny w takich przypadkach – jeśli musicie, zostawcie te przyjemności na chwile po zakończeniu spływu.

„Sytuacje awaryjne” – czasem zmienne warunki, czasem zwykły niefart mogą spowodować, że ktoś będzie potrzebował pomocy – pamiętajcie, że na wodzie nie odmawia się pomocy i nie zostawia nikogo w potrzebie! Zawsze starajmy się pływać w minimum dwie osoby.

DZIECI – MUSZĄ BYĆ ZAWSZE POD OPIEKĄ OSOBY DOROSŁEJ, UMIEJĄCEJ PŁYWAĆ I ZAWSZE UBRANE W KAMIZELKĘ RATUNKOWĄ. DLA NICH SPŁYW TO ZAWSZE WIELKA PRZYGODA, ZADBAJCIE BY BYŁA WSPANIAŁĄ! Warto zabrać dla nich jakiś pistolet na wodę. Bitwa „okrętów” to zawsze świetna zabawa, a mokrym na spływie i tak wypada trochę być! Dodatkowo czas płynie jakby szybciej.

Skip to content