Poprad to rzeka mająca swoje źródła w północnej Słowacji i w południowo-wschodniej Polsce. Jest prawym dopływem Dunajca i należy do dorzecza Wisły.
Poprad ma długość 168,8 km, powstaje z połączenia Hińczowego Potoku z potokiem Krupa, wypływającym z Popradzkiego Stawu w słowackiej części Tatr Wysokich. Ponad 100 km przebiega po słowackiej stronie. Poprad w Polsce melduje się w miejscowości Leluchów w 63,2 km swego biegu. Przez 31,1 km jest rzeką graniczną, najpierw od Leluchowa do Muszyny (5,1km), a potem od Legnawy (Sk) do Piwnicznej Zdrój (26,0km). 30,7 km dolnego odcinka leży w Polsce. Powierzchnia zlewni wynosi 1889,2 km², z czego 1594,1 km² na Słowacji, 295,1 km² w Polsce.
W swym biegu przepływa przez wiele krain geograficznych: Tarty Wysokie, Magurę Spiską, Góry Lewockie, Kotlinę Lubowelską, Góry Lubowelskie, Beskid Sądecki oddzielając od siebie pasmo Jaworzyny i Radziejowej. Granicę polsko-słowacką stanowi na dwóch odcinkach – najpierw od Leluchowa do Muszyny (5,1 km), a potem od Legnawy do Piwnicznej (26 km). Wpada do Dunajca między Starym a Nowym Sączem.
Obszar doliny Popradu objęty został ochroną krajobrazową jako Popradzki Park Krajobrazowy. Region obfituje w źródła mineralne o róznej charakterystyce. Na bazie tego naturalnego bogactwa rozwinęło się miejscowe lecznictwo uzdrowiskowe, a także przemysł związany z produkcją wód butelkowanych z takimi markami jak Muszynianka, Muszyna Cechini czy Piwniczanka.
Rzeka udostępniona jest do wędkowania. W granicach Polski na zasadach określonych przez Polski Związek Wędkarski, Okręg Nowy Sącz.
Rzeka w swym górnym biegu jest mocno uregulowana i zurbanizowana. Za spławny odcinek uznaje się ten pomiędzy Popradem ( Sk – km 144,1), a Starym Sączem (km 2,5). My w niniejszym opracowaniu przybliżymy Państwu odcinki dostępne z polskiego brzegu, a mianowicie, te rozciągające się pomiędzy Leluchowem, a Starym Sączem.